Partyzanckie zdjęcia do filmu "Lustro"

Utworzono: 2016-10-06 20:49:49
Partyzanci

Partyzanckie zdjęcia do filmu „Lustro” realizowaliśmy w Bielanach na działce rodziny Chmielniaków, gdzie nasi przyjaciele z Batalionu Obrony Narodowej Oświęcim zbudowali obóz partyzancki. W domu Chmielniaków w czasie niemieckiej okupacji mieściła tajna kwatera oddziału AK „Sosienki”. Marcin Dziubek, historyk, badacz historii „Sosienek”, autor książki „Niezłomni z oddziału Sosienki. Armia Krajowa wokół KL Auschwitz. Nowe spojrzenie” (książka ukaże się pod koniec października br., przedsprzedaż: biuro@auschwitzmemento.pl) tak opisuje to niezwykłe miejsce:

Ważnym miejscem dla partyzantów „Sosienek” był dom Józefa i Rozalii Chmielniaków w Bielanach, nazywany „Cygańskim Obozem”. Miejsce to, zlokalizowane z dala od głównej drogi, w sąsiedztwie pól uprawnych, zagajnika i biegnącej opodal odnogi Soły, było idealne na schronienie dla więźniów uciekinierów oraz partyzantów. Poprzez „Cygański Obóz” zapewniano także kontakt, głównie w okresie jesienno-zimowym, między więźniami a dowódcą „Sosienek”. Józef Chmielniak był śluzowym, odpowiedzialnym za utrzymywanie przepływu wód Soły do kopalni w Brzeszczach, i miał możliwość nawiązania kontaktów z samymi więźniami, którzy pobierali u niego narzędzia, pracując przy udrażnianiu koryta rzeki, oraz pilnującymi ich konwojentami. To właśnie u Chmielniaków można było wymienić grypsy oraz dostać lekarstwa, które trafiały następnie za obozowe druty. W zabudowaniach gospodarskich „Cygańskiego Obozu” ukrywali się także partyzanci zagrożeni aresztowaniem oraz uciekinierzy z Auschwitz, którzy dochodzili do zdrowia przed przerzutem w Beskidy albo do Generalnego Gubernatorstwa. Spośród nich warto wymienić Konstantego Jagiełłę, Tomasza Sobańskiego czy Lucjana Motykę. Ci dwaj ostatni, powojenni prominenci „władzy ludowej”, zapomnieli potem, komu zawdzięczali opiekę i wolność. O wielkiej determinacji i zaangażowaniu gospodarzy w działalność konspiracyjną niech świadczy fakt, że nie zrezygnowali z niej nawet po tym, jak w 1942 roku do ich domu przymusowo przesiedlono rodzinę Grunwaldów z sąsiedztwa. Nastręczało to oczywiście problemów lokalowych i aprowizacyjnych, ale nie trzeba było myśleć o konieczności zwiększenia działań zabezpieczających dotychczasową działalność. Rodzina Grunwaldów była znana w okolicy ze swoich przekonań, a ponadto ich synowie, Stanisław i Julian, także byli czynnie zaangażowani w działalność konspiracyjną AK. Pierwszy był kapelanem w Obwodzie Radomsko, a drugi działał w ramach „Sosienek”. W domu Chmielniaków wielokrotnie odbywały się narady sztabu „Sosienek” i „Garbnika”, często też był to punkt wypadowy do wielu akcji partyzanckich pod obozem. W końcu także tu mieściło się archiwum grupy Wawrzyczka. W listopadzie 1944 roku „Cygański Obóz” został zdekonspirowany, a rodzina Chmielniaków aresztowana przez gestapo. Józef Chmielniak nie przeżył gehenny obozowej. Został zamordowany przez hitlerowców w obozie KL Mauthausen- Quartz.

zdjęcia: Roman Pawłowski

gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery

zdjęcia: Elżbieta Musialik

gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery gallery

Pomóż nam
opowiedzieć historię nieznanych i zapomnianych BOHATERÓW!

Edward Padkowski
 • żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej
 • więzień Auschwitz
 • Cyrankiewicz wydaje na niego wyrok
 • ucieka, aby jako partyzant pomagać kolegom w obozie
 • prześladowany przez UB ucieka z więzienia Moczara
 • nauczyciel akademicki i wychowawca
Od państwowej instytucji otrzymaliśmy zaledwie 1/6 niezbędnych środków, aby zrealizować filmową opowieść, dlatego prosimy Was o wsparcie.
Nasz bohater zmarł 7.08.2016
PRAWDA NIE MOŻE DŁUŻEJ CZEKAĆ
Wpłaty można dokonać na konto
58 8110 1023 2003 0300 3381 0001

RAZEM OPOWIADAMY NASZĄ HISTORIĘ!

Wspomóż nas przez PayPal

PROJEKTY
Auschwitz Memento

glosy-z-auschwitzsosienkiucieczka-z-auschwitz
projekt pilecki wspomoz
pogiewontem logopiasnica logosiostrzyczka logolistonosz logo

Pomóż nam opowiedzieć historię nieznanych i zapomnianych BOHATERÓW!

Edward Padkowski
 • żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej
 • więzień Auschwitz
 • Cyrankiewicz wydaje na niego wyrok
 • ucieka, aby jako partyzant pomagać kolegom w obozie
 • prześladowany przez UB ucieka z więzienia Moczara
 • nauczyciel akademicki i wychowawca

Od państwowej instytucji otrzymaliśmy zaledwie 1/6 niezbędnych środków, aby zrealizować filmową opowieść, dlatego prosimy Was o wsparcie.

Nasz bohater zmarł 7.08.2016 PRAWDA NIE MOŻE DŁUŻEJ CZEKAĆ
Wpłaty można dokonać na konto
58 8110 1023 2003 0300 3381 0001

RAZEM OPOWIADAMY NASZĄ HISTORIĘ!